Tongariro National Park

27.12.2019 – 28.12.2019

Po návštěvě Egmont National parku jsme se přesunuli poblíž Tongarira, kde je jeden z nejznámějších tracků Tongariro Alpine Crossing. Protože track je velmi dlouhý, je potřeba vyrazit co nejdříve ráno. A tak jsme se rozhodli vstávat už okolo páté hodiny a v šest hodin jsme již za východu sluníčka vyráželi na vrchol. A protože rádi chodíme proti proudu, vyrazili jsme druhým směrem s tím, že se v polovině tracku otočíme a půjdeme stejnou cestou zpět, abychom nemuseli využívat místní autobusy, které přepravují zpět na parkoviště.

Tongariro National park je nejstarší národní park na Novém Zélandu, nacházející se uprostřed Severního ostrova. Tongariro byl 6. založeným národním parkem na světě. Aktivní vulkány hor Ruapehu, Ngauruhoe a Tongariro se nacházejí uprostřed národního parku. Mount Ngauruhoe je znám jako Mount Doom, který byl zfilmován ve filmu Pán Prstenů.

Ani jsem si neuvědomila, jaké velké štěstí jsme měli na počasí, protože ten den byla opravdu jasná obloha bez jediného mráčku. Slyšela jsem od hodně lidí, že počasí jim na tento přechod nevyšlo a často je i zákaz tento track jít, právě kvůli špatnému počasí.

Náš cíl bylo dojít na Red Crater
vycházející pára ze země a odbočka na jiný track, který byl uzavřený
Kráter od letícího kamene ze dne 6.8.2012, který letěl rychlostí 700km/h
Erupce a létající kameny zníčili v roce 2012 místní chatu
Pozůstatek po zničené chatě
Výhled na Mount Doom (Mount Ngauruhoe )
Blue Lake
S Mount Doom (Mount Ngauruhoe)
Mount Ngauruhoe

Když jsme došli k sopkám, začali jsme potkávat lidi, kteří chodili proti nám. Nakonec přímo na výšlapu na kráter byla neskutečná kolona lidí. Výšlap na samotný kráter bylo to nejtežšší na celém tracku. Mohu říct, že jsem nikdy nešla do příkřejšího kopce, ještě po sypkých kamenech, kde vám nohy podkluzují a máte pocit, že vaše achylovky takový tlak nezvládnou. Nicméně jsme se na samotný vrchol doplazili a musím říct, že ten výhled na kráter a okolí stál opravdu za to. Co bylo ale o něco horší, tak sejít tento prudký kopec po sypajících se kamenech zase dolů 🙂

Výhled na Red Cratec a Mount Ngauruhoe
Red Crater (1868m)
Výhled na Blue Lake
Výhled z vrcholu
Cesta zpět dolů

Po zhruba 23 km a vysokému převýšení jsme dorazili zpět k autu (cca ve tři hodiny odpoledne). Protože jsme měli již předtím zarezervovaný kemp hned pod sopkami, vydali jsme se ještě na 5 km dlouhý track se stanem.

Cesta do kempu
Cesta do kempu
Kempiště
Waihohonu hut hned nad kempištěm

Když jsme dorazili již se západem sluníčka na chatu, do kempiště, udělali večeři a hodně rychle usnuli po náročném dni 🙂

Druhý den ráno jsme se vydali na krátký track na Ohinepango springs, průzračnou, vyvěrávající vodu ze země.

Ohinepango springs
Ohinepango springs