Slope Point a cesta na sever

Slope Point je nejjižnější bod Jižního ostrova Nového Zélandu. Když bychom nepočítali ještě malý ostrov Stewart Island, který se nachází ještě o trochu níže, pak jsme se ocitli úplně nejvíce na jihu, nejblíže k Antarktidě.

Když jsme se 6.2.2020 probudili v kempu Weir Beach Reserve, tak jsme konečně viděli, kam jsme to v noci dorazili. Kemp byl po silných deštích plný velkých kaluží, ale naštěstí kvůli dešťům uzavřený nebyl a dokonce zde parkovalo i pár dalších vanů. Kemp se nacházel v zátoce a tak jsme se šli podívat k moři, kde byl právě odliv. Následně jsme vyrazili na nejjižnější bod.

Weir Beach Reserve
Weir Beach Reserve
cesta ke Slope Point

Kdo ví, zda to bylo tím, že bylo několik dní předtím deštivo a nebo tím, že jsme se ocitli u otevřeného oceánu poblíž Antarktidy, ale byla zde velká zima a silný studený vítr, což na jednu stranu celému místu dodávalo tu správnou atmosféru. Potkali jsme se zde s jedním Angličanem a povídal nám, že dnes je oceán hodně špinavý a bez velkých vln. Pán nám ukazoval fotky z předchozího dne, kdy byl oceán úplně jiné barvy a vlny byly opravdu úchvatné. Ale což, hold vždy člověk nemůže mít všechno, i tak ten pocit podívat se na ten širý nekonečný oceán, byl úžasný 🙂

Slope Point
Slope Point
Slope Point
Slope Point

Původní plán byl, že se z tohoto místa přesuneme do města Bluff a dále pak na Milford Sound, který byl ale zavřený z důvodů povodní. Tak jsme si říkali, že to otočíme a pojedeme na sever, kde by mělo být zase léto a pěkné počasí.

Cestou zpět jsme dojeli do městečka Tokanui, kde jsme v aplikaci CamperMate zjistili, že by tam mělo být možné si dát za 2$ teplou sprchu v místní taverně. Sprcha tam byla jedna a tak jsem šla jako první, byla to taková menší místnost se sprchovým koutem. Dveře od místnosti šly hůře zamknout a tak jsem použila větší sílu a dveře nakonec zamkla. Když jsem ale chtěla ze sprchy odejít, tak jsem zjistila, že dveře už neotevřu. Měla jsem naštěstí s sebou telefon a tak píšu bráchům, že se nemůžu dostast ven. V místnosti bylo malinké okénko, tak jsme komunikovali přes něj a snažili se dveře odemknout, zámek byl ale zapadlý. Nakonec to s námi řešili i majitelé taverrny a snažili se pomoci. Nakonec mi asi po půl hodině podali šroubovák a já se nakonec dostala ven. Ostatní zákazníci taverny vše sledovali a přivítali mě velkým potleskem 😀

Zapadlý zámek

Pak jsme se s ostatními dali do řeči a ptali se nás, kam máme namířeno. Když jsme říkali, že směr Alexandra, Wanaka, tak se nám začali smát. Údajně jediné místo, kam se z tohoto městečka dalo dojet bylo město Owaka, z kterého jsou všechny silnice prý uzavřené.

Rozhodli jsme, že to zkusíme a dojeli do Owaky a tam jsme zjistili, že jedna silnice, která se v mapách ukazovala jako uzavřená, byla otevřená a tak jsme vyrazili směr Central Otago. Cestou jsme ale viděli, jak voda řádila a kolik míst vytopila a způsobila různé sesuvy půdy.

Balclutha bridge

Dorazili jsme nakonec do města Roxburgh, kde jsme dojeli do kempu Pinders Pond. Potkali jsme se tam s jedním českým párem a Slovákem a dali se s nimi do řeči. Říkali, že ještě před pár dny bylo úžasné léto a velká vedra, když jsme ale dorazili my, tak nebylo úplně letní počasí 😀 Strávili jsme s nimi nakonec celý večer a ještě jsme byli obdarováni úžasnými borůvkami, které na místním sadu sbírali. To jsem ještě v tu dobu netušila, že se na tohle místo ještě později vrátím a budu také sbírat ty nejsladší borůvky.

Pinders Pond
Nejlepší borůvky